14 nejčastějších otázek

Připravili jsme pro Vás odpovědi na nejčastější otázky

Co dělat když přijdu o nohu?

Důležité je to přijmout, to trvá nějakou dobu...u někoho je to hned, někomu to trochu trvá. Ani sebevražedné myšlenky nejsou vyjímkou. Ale je to fakt, který už nikdy nezměníme. Je fajn potkat se s někým, kdo si tím prošel.Třeba s námi. Rádi pomůžeme

Spí se s protézou?

Ne nespí, vím, že pro mě to byla otázka, která mě hodně zajímala. 

Sport a amputace?

člověk když něco chce a dá tomu opravdu vše, tak to dokáže i bez nohy.Více najdete v odkazu sport a my

Na jakou protézu mám nárok?

No to je otázka, na kterou ti  odpoví tvůj  protetik ( viz mapa protetických pracovišt) Obecně platí, dostat co nejdřív tu nejlepší, pak to pojištovna schvaluje bez problémů. Stáhnout brožuru ,,Amputace a co teď,,

Může moje noha vypadat jak zdravá?

Ano může, ale.....My upřednostňujeme nohu přiznat. Zdá se nám molitanový obal jak pro důchodce. Takže nás tak nepotkáte.

Můžu chodit bez berlí?

Ano můžeš. Všechno je v hlavě a je to zase o tom, jak se k tomu člověk postaví. Jsou amputáři co nemají jednu nohu a berle používají  a naopak oboustranní co chodí bez opory. Je fajn (naše zkušenost ) dostat se do Prahy na rehabilitační kliniku Malvazinky. Tam pod dohledem se naučíš chodit velice rychle. Lázně jsou dobré spíše jako relax, ale tvrdá práce je jen tam.

Kde si o tom můžu s někým popovídat?

To je strašně důležité...zjistit, že člověk v tom není  sám .S námi kdykoliv, poadíme pomůžeme. Je i hodně protetiků, kteří také poradí, ale nejsou všichni takoví. Je potřeba hodně dobře vybírat. Na tom zaleží další život.

Co je škola chůze?

Tu právě učí Hanka Kohoutová na Malvazinkách. Vychovává si svoje pomocníky. Věřte, že to je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.

Mohu dostat C leg?

To záleží na mnoha okolnostech. Jsou pojištovny, které je schvalují. Je potřeba vše správně vyplnit a pak čekat. Obecně platí, že když ho jednou schválí, schvalují pak bez problémů dál.

Mohu si C leg pojistit?

Ano a mockrát se nám to vyplatilo. A není to ani moc drahé. Dělá to Česká pojišťovna.

Kde se mohu s lidmi po amputaci potkat?

Na našich akcích, individuálně. Hodně komunikujeme přes facebook.

Může si amputář najít zdravého partnera?

Proč ne? Je to všechno o tom jak se k tomu člověk postaví sám. Od toho se vše odvíjí. Většinou mají všichni rodiny a děti. Žijí normální kvalitní život.

Existuje speciální kosmetika?

Ano o lůžka je potřeba se starat. Umývat je mýdlovou vodou, aby nepáchly. Otto Bock má speciální kosmetiku a na pahýly.

Co když mě je cítit protéza?

Tady záleží na tom jak se o ni staráš. Každá má ale svoji životnost a je potřeba ji vyměnit.